- Просмотров — 149
26-3 ІЛЛЯ МУРОМЕЦЬ І ОДНООКИЙ
НЕ ВІР КРАДІЯМ
Частина 3
У спеку пиво пилося швидко, тому разів зо два бігали за повтором. Як не дивно, але Щуп свою обіцянку виконував і за все платив сам.
Поступово Зайцев заспокоївся. Розмова текла мирно. Хоча спочатку Довбешка спробував розповісти про своє останнє «відрядження», тобто трирічне перебування у виправно-трудовій колонії, але Щуп гримнув:
– Годі! Якщо ти всі свої ходки почнеш згадувати, на тиждень вистачить. А людині їхати треба. Краще Француза послухаємо. Ми ж із ним з одного району, разом голубів крали!
– Було таке, – кивнув головою Вілен Мартинович, хоча ніяких голубів він не крав, але, щоб не мовчати, запитав: – А ти Дубину пам’ятаєш?
– Довгого? Який у Запашного працював, а його тигр розірвав?
– Зовсім, чи що? – похмуро поцікавився Довбешка.
– Ні, тільки бочину обдер.
– А знаєш, звідки в нього це прізвисько? – запитав Вілен, аби не втрачати ініціативу. – Ми у третьому класі вигадали. А Валерик тоді, здається, у сьомому навчався. Узагалі-то він психованим був. А ми, дрібнота, його дражнили. Так він якось нас дубиною до річки загнав, а було це восени. Ми півгодини по кісточку в крижаній воді простояли, а він берегом бігає, дубиною махає та лається.
– Тепер зрозуміло, чому «Дубина». Тільки ви б там до ранку кантуватись, якби я не підканав і Дубині ребра не перерахував, – самовдоволено вишкірився Щуп.
Зайцев згадав, що Щуплий за їхнє звільнення змусив заплатити нечувані на ті часи гроші – п’ятдесят копійок із носа, але тактовно промовчав.
* * *
– А що ти вчора про весілля ліпив? – запитав Щуп. – Чи не пізно надумав?
– Та начебто ні. Коли Катруся кораблебудівний закінчить, я її до себе заберу.
– А ти де свою науку рухаєш?
– У Гірничій академії, на кафедрі електроніки.
– Це що таке? – несподівано озвався Кульгавий.
– Ну, прилади різні роблю, схеми паяю.
– А мені якось за гоп-стоп сімку припаяти хотіли. Грабанули одного фраєра біля шинка, – підтримав розмову Довбешка, але затнувся під важким поглядом Щупа.
– А вона яка? – знову повернув розмову Щуп.
– Вона розумна. Віршів багато знає. Хочете, прочитаю один?
– Не жени картину, – пробурчав Довбешка. – На фіга нам вірші? Краще давай іще пивасика накатимо: добре йде!
Від цих слів у Зайцеві щось зламалося. Чи то від учорашнього розвезло, чи то ліве око остаточно перемогло праве, але він раптом відчув приплив скаженої злості на цього мерзотника, який воліє не слухати вірші, а глитати розбавлене пиво з погано вимитих кухлів.
– Пиво почекає, – крижаним голосом процідив Вілен Мартинович. – А зараз будуть вірші. І я наполягаю, щоб ти їх вислухав!
– Наполягаєш чи благаєш? – похмуро перепитав Довбешка, відриваючи від губ келих.
– Наполягаю! – повторив Зайцев, втрачаючи відчуття реальності.
– Отже, наполягаєш...
А далі все сталося миттєво. Одним рухом Довбешка виплеснув недопитий келих в обличчя Вілена Мартиновича, від чого той на секунду осліп і задихнувся. Потім бандит згріб сорочку на його грудях і могутнім ривком прикарбував любителя поезії до паркана.
Зайцев спробував смикнутися, але відчув гострий біль у районі пупка. Він покліпав, аби змахнути піну з вій, і скосив очі донизу. Побачене змусило здригнутися: проткнувши сорочку, до його живота залізним жалом присмоктався величезний ніж, яким Довбешка вчора орудував за столом.
* * *
Зайцев не знав, скільки це тривало. Час припинив існувати й перетворився на обволікаючу вічність, поки її не відкинув владний окрик Щупа:
– Кинь майло, Довбешко! Кинь майло!
Колишній зек знехотя послабив хватку і, наостанок досить відчутно штиркнувши супротивника в живіт, прибрав ніж. Сорочка, що залишилася без ґудзиків, розійшлася, і Вілен Мартинович побачив маленьку криваву крапку – слід сталевого жала. На ватних ногах він підійшов до ящиків і, переконавшись, що сумка на місці, жадібно випив пиво, здається, із келиха Кульгавого. Але на це ніхто нічого не сказав, а Довбешка навіть незграбно спробував вибачитися.
– А ти того... фільтруй базар. Ти ж не прокурор. Це в них там типу «Наполягаю на вищій мірі». Тьху!.. Гаразд, тримай краба! – майже миролюбно закінчив він і простягнув Зайцеву розчепірену долоню.
* * *
Потім уся чесна компанія провела Вілена Мартиновича на перон і навіть постояла в тамбурі до відправлення потяга, вистрибнувши з вагона мало не на ходу під шалені крики провідниці.
Змінивши в тамбурі мокру сорочку на футболку, Зайцев рушив на своє законне місце. Йому пощастило: чоловіків у купе не було. Тому він зміг спровадити дам до коридору під приводом зміни літніх штанів на спортивні.
Тільки-но двері зачинилися, Зайцев заклинив їх засувкою та смикнув блискавку сумки.
Пакета з грошима там не було.