53-2 ІЛЛЯ МУРОМЕЦЬ І ОДНООКИЙ

Не гляди високо: запорошиш око!
Народна мудрість


ПЕРЕЧІПКА НА ДОРОЗІ
                                
Частина 2

53 PerechIpka

– Всипати б тобі віжок на конов’язі, аби зрозумів, як бути битим. Та грець із тобою... Може, і я винен, що тримаю такого молодця при дворі. А час би на справжніх супостатів дурну силоньку спрямувати, поки вона тебе на шматки не розірвала.

– Твоя воля, князю! – швидко погодився Фока і, щоб остаточно відвести бурю, додав: – Тільки накажи – усе виконаю!

– Тоді обидва слухайте наказ, – сказав, як відрубав, Ярослав. – Ти, Яремо, призначаєшся головою приворотної варти, а сукупно й мене охороняти будеш. А ти, Фоко, візьмеш дружинників і погуляєш навколо Вишгорода. Щось там розбійнички й чаклуни неабияк сваволять. Ось ти цій вольниці й дай відкоша. Тільки гляди, аби й самому хвоста не затисли.

 – Нехай спробують! – заперечив, осмілівши, Фока. – А затиснуть – то в мене новий, як у ящера, виросте. Коли виступати накажеш?

– Як на мене – хоч завтра. І гляди, нині по шинках не гуляй! А ось зі мною чарку на доріжку підняти можеш. Водночас послу тебе пред’явлю, щоб він на мене не думав...

– А мені? – несподівано встряв до розмови Ярема.

– Що «мені»? – сердито перепитав князь, який не любив, коли його перебивають. – Теж чарку?

– А мені коли до роботи ставати?

– А ти як думаєш? – посміхнувся Ярослав.

– Та я хоч зараз!

– Зараз не треба. А ось як синці зійдуть – так і ставай! Тільки Гната не бий.

– А за що ж його бити? Гнат хоч і поспати радий, але службу знає.

– Тоді згода! – розсміявся князь, задоволений тим, що все скінчилося мирно.

* * *

– Завтра в похід вирушаю! – від порога оголосив Фока, завалюючись до світлиці постільничого.

– Хай Бог помагає! – спокійно відгукнувся Петро Федорович, чим дещо засмутив товариша, який розраховував хоча б на одну сльозинку з приводу майбутньої смертельної справи.

– Що ти все «Бог та Бог»? Мабуть, коли мені стрілу в груди пустять, Бог її не відверне. Надто вже я йому потрібен, якщо навіть князь мене куди подалі посилає. Як то кажуть, зникне з очей – зійде і з думки!

– А ти, брате, не гарячкуй. Замість того, щоб на князя ображатися, подумай, чим його немилість заслужив. Але я тобі й так скажу – пихи в тобі багато. А в кому пиха живе, той завжди на когось ображений.

– Ну, ти того, не дуже! – розлютився Фока. – Служив я віддано, князя захищав відмінно. Ось цим і пишаюся, а не підстілками, мов деякі інші.

Однак на уїдливе зауваження постільничий не звернув уваги і спокійно мовив:

– Ну ось – знову образився. А ти зрозумій просту річ – своїми заслугами пишатися негоже. Хіба що тебе інші похвалять. Тільки користі від похвальби мало, а ось шкоди – вистачає.

– Це ж чому? – здивувався Фока. – Якщо людина хороша, то їй похвала замість нагороди дається.

– А на мою думку, не нагорода це, а перечіпка на дорозі, через яку багато хто ноги ламає. Адже похвала все людині на заслугу ставить. Навіть красу обличчя, ніби ми самі своє обличчя із глини зліпили. Тому не собою, а Богом хвалися і проси милості.

– Настане час – попрошу, якщо сам не впораюся, – відмахнувся Фока.

– Що значить – сам? Усе собі приписувати – гріх.

– Гріх умикнути, та не можна минути! – хмикнув Фока. – А якщо всю дорогу про гріхи думати, легше померти.

– Воно, може, і легше, та тільки гріх – не сміх, коли смерть прийде.

– А ти мене заздалегідь не ховай! Може, я тебе ще на два життя переживу? Ти ж такий кволий, що тебе двері приб’ють і не помітять... Тьху! Весь настрій споганив!

Із цими словами Фока вискочив зі світлиці й спересердя грюкнув дверима, ніби справді хотів прибити Петра. Але Петро Федорович на це й уваги не звернув, бо був зайнятий важливою справою. Адже поки Фока йшов до дверей, постільничий тричі перехрестив його спину, немов знав, що це їхня остання зустріч перед довгою розлукою...



Добавить комментарий